- Acest subiect are 5 răspunsuri, 3 voci și a fost actualizat ultima dată 15 iulie 2024 la 11:35 de Ela Botanista | Ajutor in gradina.
-
-
Ionel12 iunie 201850 urează frunze verzi
Boală castraveți cu frunze decolorate pe margini
Bună ziua,
Frunzele de castraveți prezintă altă culoare pe margine.
Aș dori să aflu cu ce se poate trata.
Vă mulțumesc.
O zi bună !Attachments:
-
Tom Botanistul, ajutor in gradinaSPECIALIST
Tom Botanistul, ajutor in gradina
Specialist
Cei care știu din experiență
Specialiștii noștri răspund întrebărilor, oferă soluții și te îndrumă către produsele potrivite.
Vrei să știi mai multe despre rolurile speciale ale membrilor comunității?
AFLĂ MAI MULTE12 iunie 2018In imagini nu sunt prezente simptome de boala, ci anumite carente. Administrati un ingrasamant care sa contina si microelemente cum ar fi Manna Ingrasamant Tomate si Legume, 1 kg, conform recomandarilor de pe eticheta.
- Acest răspuns a fost modificat acum 2 zile, 9 ore de către Ela Botanista | Ajutor in gradina.
Gheorghe Serbanescu9 iulie 2024Buna ziua,
Nu mai stiu ce sa le fac castravetilor. Se usuca tulpina, imediat deasupra solului si, bineinteles, se usuca tot castravetele. Ud prin picurare, de cele mai multe ori zilnic, datorita temperaturilor excesive (sunt din sud, in apropiere de Bucuresti). Am tratat cu ortiva top, merpan, champ 77, aliette, mavrik, mospilan, nissorun, vertimec. Am folosit ingrasamant foliar, solar calciu si bionat +. Fara succes. Incerc sa produc numai pentru familie, deci nu este o pierdere insemnata, dar ma intriga ce se intampla. In anii trecuti (de cca 10 ani) am mai avut probleme, dar aveam productie cel putin 4-5 saaptamani, pana la deteriorare. Acum sunt nevoit sa-i indepartez inainte de a recolta.
Multumesc pentru raspuns!
Attachments:
- ‹›0
-
Ela Botanista | Ajutor in gradinaSPECIALIST
Ela Botanista | Ajutor in gradina
Specialist
Cei care știu din experiență
Specialiștii noștri răspund întrebărilor, oferă soluții și te îndrumă către produsele potrivite.
Vrei să știi mai multe despre rolurile speciale ale membrilor comunității?
AFLĂ MAI MULTE9 iulie 2024Buna ziua. Pentru a va putea ajuta cu o recomandare, va rugam sa atasati mai multe fotografii clare, relevante si cu partea superioara a frunzelor afectate si sa ne oferiti mai multe informatii:
1. Cand au debutat simptomele, mai exact?
2. Sunt amplasati in exterior, in lumina directa?
3. Cum ati utilizat produsele enumerate (separat sau impreuna) si in ce moment al zilei le-ati aplicat?
4. Daca sectionati transversal 1-2 plante afectate, tulpina este brunificata in interior? Daca da, va rugam sa atasati fotografii cu aceasta.
5. Ati observat si alti daunatori, cu exceptia afidelor de pe frunze (verificati inclusiv in zona radacinii)?-
Gheorghe Serbanescu14 iulie 2024
1.Simptomele au debutat cu cca 18-20 de zile in urma.
2.Da, sunt amplasati in lumina directa a soarelui.
3.Am utilizat produsele separat, combinand un fungicid cu un insecticid. Stimulentele foliare le-am aplicat separat. Tratamentele le-am facut dimineata, devreme, inainte de contactul razeleor soarelui cu frunzele plantelor, in dimineti cand roua nu era prezenta pe plante.
4.Interiorul tulpinei prezenta o culoare albicioasa, numai exteriorul are o culoare maro deschis – foto baza tulpinei.
5.Afidele au fost singurii daunatori, nici acestia in numar foarte mare.
Deteriorarea dureaza cca 5-7 zile. Nu toate plantele au fost atacate in acelasi timp.Attachments:
- ‹›0
-
Ela Botanista | Ajutor in gradinaSPECIALIST
Ela Botanista | Ajutor in gradina
Specialist
Cei care știu din experiență
Specialiștii noștri răspund întrebărilor, oferă soluții și te îndrumă către produsele potrivite.
Vrei să știi mai multe despre rolurile speciale ale membrilor comunității?
AFLĂ MAI MULTE15 iulie 2024Cu exceptia afidelor, nu se poate observa prezenta altor daunatori pe frunze, iar simptomele aparute la nivelul tulpinii pot fi provocate de o afectiune fitopatogena (posibil o boala vasculara). In continuare, se recomanda indepartarea plantelor afectate, iar in cazul plantelor sanatoase puteti efectua mai multe tratamente cu un fungicid precum Dynamic, 100 g, prin udare la radacina, respectand instructiunile de pe eticheta. Foliar, impotriva afidelor, puteti efectua un tratament cu insecticidul Sivanto Prime 200 SL, 10 ml, prin pulverizare pe frunze, conform recomandarilor de pe eticheta.
In lunile calduroase, este indicat ca tratamentele sa se efectueze dimineata devreme, cand temperaturile nu sunt foarte ridicate. In timpul, cat si spre sfarsitul zilei, plantele se afla sub stres termic si nu raspund foarte bine la tratamentele aplicate.
Pentru controlul bolilor si daunatorilor pe parcursul perioadei de vegetatie, puteti avea in vedere urmatorul calendar de tratamente la castraveti: Castraveti - Program de tratamente.
Pentru a oferi castravetilor necesarul de nutrienti, se recomanda administrarea unui ingrasamant specific, precum: Manna Ingrasamant Tomate si Legume, 1 kg sau Ingrasamant Intarire Plante Brennnessel mit Rainfarn, 350 ml sau Recharge, 250 g.
Cu toate acestea, tinand cont ca nu se poate identifica cu exactitate cauza problemei doar din fotografii, nu putem preciza care va fi evolutia plantelor pe viitor.- Acest răspuns a fost modificat acum 6 luni, O săptămână de către Ela Botanista | Ajutor in gradina.
AutorMesajeVezi 2 fire de răspunsuriA fost de ajutor această discuție?
18 persoane consideră această discuție ajutătoare
✖Ajută-ne să îmbunătățim această paginăNe pare rău că nu ai găsit răspunsul pe care îl căutai. Spune-ne ce consideri că putem îmbunătăți.
Părerea ta ALTĂDATĂ
N-AI GĂSIT RĂSPUNSUL PE CARE ÎL CĂUTAI?Ca să nu-ți scape nimic, te putem anunța prin e-mail și prin notificare (în aplicație) când apare un răspuns nou.Te ținem la curent
Te-am trecut pe listă!
Pe ce adresă de email dorești să te anunțăm când apare un răspuns nou? În momentul în care apare un răspuns nou despre acest subiect, îți vom trimite o notificare prin email.Alege planta sau dăunătorulpentru a putea posta sau căuta în comunitateCautăBegoniaTrandafir chinezescArborele de cafeaFicusDaunatori Pest ControlCalatheaDracaenaCitriceTrandafirul desertuluiLiliacMeisorAfideHibiscusOrhideeKalanchoeSobolaniBonsaiLeandruFreziaMagnoliaEstimare livrare
Afișează puncteÎnapoi-
Tratament pentru castraveti7 septembrie 20244 urează frunze verziCastraveti, pete galbene pe frunze, care poate fi cauza?Din ce cauza se fac frunzele la castraveti?Citește Sfatul specialistuluiTrimiteFrunze verziTom BotanistulSPECIALIST
Tom Botanistul
Specialist
Cei care știu din experiență
Specialiștii noștri răspund întrebărilor, oferă soluții și te îndrumă către produsele potrivite.
Vrei să știi mai multe despre rolurile speciale ale membrilor comunității?
AFLĂ MAI MULTESondaje‹›030 urează frunze verziCare sunt cele mai intalnite probleme la rasaduri?🌱 Cultivarea rasadurilor este o etapa importanta in procesul de producere a legumelor. Rasadurile sunt plantele tinere, care sunt cultivate in interior inainte de a fi transplantate in gradina. Acestea... mai multTrimiteFrunze verziCornel28 august 20242 urează frunze verziCastraveti, plante cu atac de acarieniCastraveți solar Au fost prezenți de la înființarea culturiiCitește Sfatul specialistuluiTrimiteFrunze verziEla Botanista | Ajutor in gradinaSPECIALISTEla Botanista | Ajutor in gradina
Specialist
Cei care știu din experiență
Specialiștii noștri răspund întrebărilor, oferă soluții și te îndrumă către produsele potrivite.
Vrei să știi mai multe despre rolurile speciale ale membrilor comunității?
AFLĂ MAI MULTEPromovat‹›051 urează frunze verziSuntem Botaniștii, toți cei care iubim plantele!Botaniștii este resursa completă pentru pasionații de plante, oferindu-ți sprijin în mod constant. Cum să beneficiezi de reduceri? Vreau reduceri ➟ Ca să fim siguri că-i răsplătim pe botaniștii adevărați,... mai multTrimiteFrunze verziGabriela6 august 2024Tom BotanistulSPECIALISTTom Botanistul
Specialist
Cei care știu din experiență
Specialiștii noștri răspund întrebărilor, oferă soluții și te îndrumă către produsele potrivite.
Vrei să știi mai multe despre rolurile speciale ale membrilor comunității?
AFLĂ MAI MULTEȘtiai că?‹›038 urează frunze verziCum se realizează polenizarea smochinului?🌿 Polenizarea smochinului este un proces fascinant și inedit în lumea plantelor. Spre deosebire de majoritatea plantelor, care se polenizează prin intermediul albinelor și/sau al vântului, smochinele se bazează pe... mai multTrimiteFrunze verziCornel22 iulie 2024Adrian17 iulie 2024 -
Discuții pe teme similare
NOTĂ
BOTANIȘTII4,8Recomand! Sunt profesioniști! Toate problemele plantelor mele au găsit rezolvare prin consultanta de specialitate oferită de echipa Botanistii.ro.,cărora le mulțumesc!Paula CMii de laude! Am fost ajutată cu sfaturi într-un timp foarte scurt, iar prețurile sunt foarte accesibile.Cristina SLivrarea s-a derulat în timpul stabilit de furnizor, în concordanță cu cele menționate în pagina produselor, ambalate corespunzător. Produsele achiziționate m-au mulțumit din punct de vedere al calității și eficienței.Ladislau NDesi v-am acordat maximul de punctaj, am totusi o observatie: am comandat Score 250 EC, 50 ml, inainte de comanda am discutat cu unul dintre consultanti si am intrebat daca ambalajul este resigilabil fiindca in pozele de pe site nu e clar. Raspunsul a fost ca este resigilabil. Cand a ajuns comanda, surpriza, produsul este ambalat la un fel de fiola din plastic ce nu poate fi inchis daca doresti folosirea in mai multe reprize. :(Marius DLivrarea a fost rapida, persoana care m-a contactat pentru confirmarea comeziii a fost foarte amabila. Produsele au fost eficiente. Va multumesc!Georgiana ADa, v-as recomanda. Sfaturi profesioniste, prompte, clare. Produse bio numeroase pentru plante. Promptitudine in preluarea comenzilor! Bravo! 5 stele!Claudia HDa,pentru ca ,dupa ce am tot citit ce scrie pe acolo, mi-am dat seama ca faceti o treaba serioasa, cu profesionalism. Informatiile de specialitate sunt remarcabile, exacte.Preturile sunt bune.Florea Gda, pentru suportul oferit in alegerea produselor potrivite anumitor probleme din gradina - utilizator casnic. multumescardeleanu aIn mare experienta a fost ok. Mi-a lipsit posibilitatea de a discuta cu un agent despre produsele comandate si utilizarea lor.Razvan MDa, il recomand cu drag. Servire ireprosabila. Preturi bune, explicatii pe intelesul tuturor, promptitudine in servire, transport convenabil. Totul este de nota 10.Radu RDescarcă aplicația Botaniștii
Susținem
Informații Companie
Copyright 2016-2025 PestControl Expert×LIVRARE GRATUITĂ cu contul tăuLoghează-te sau creează-ți un cont și profită de livrare gratuită nelimitată.Acum economisești la fiecare comandă.Livrare in 24 oreoriunde in RomaniaEchipă profesionistăde ingineri agronomiPortofoliu Completstoc propriu -
-