Botanistii
Cu aplicația este mai ușor
Adăugați produse în coș pentru a vedea aici un rezumat al comenzii.
Adjuvant Silwet Gold
Substanta activa: Heptametiltrisiloxan modificat cu polialchilenoxid 84%.
Clasificare: Xn - nociv, N - periculos pentru mediu.
Adjuvant de ultima generatie din categoria organosiliconilor numiti "super - spreaders".
Mod de actiune: Silwet Gold este un adjuvant de ultima generatie din categoria organosiliconilor numiti "super-spreaders". Acestia imbunatatesc absorbtia la nivelul stomatelor prin reducerea tensiunii active a solutiilor apoase. Drept urmare, solutia in care s-a adaugat Silwet Gold patrunde mult mai usor si mai repede in interiorul partilor verzi ale plantelor ducand in final la un mai bun efect al produselor din amestec.Silwet Gold asigura o patrundere deosebit de rapida in frunze a oricarui partener din amestec imbunatatind semnificativ efectul acestuia.
Cultura | Doza | Volum de apa recomandat | Momentul aplicarii |
---|---|---|---|
Cereale |
0,1 l/ha |
150 – 200 l/ha |
La tratamentele pentru Fusarium spp. se vor folosi 150 l apa |
Rapita, porumb, floarea soarelui |
0,1 l/ha |
150 – 200 l/ha |
- |
Sfecla |
0,1 l/ha |
200 l/ha |
- |
Cartof |
0,1 l/ha |
150 – 200 l/ha |
Pana la inaltimea de 65 cm |
Legume |
0,1 l/ha |
400 – 600 l/ha |
- |
Flori, plante ornamentale |
0,1 l/ha |
800 – 1000 l/ha |
- |
Vii, livezi |
0,1 – 0,15 l/ha |
200 – 400 l/ha |
Se va adapta cantitatea de apa si de produs in functie de talia si fenofaza culturii |
Mod de utilizare: Silwet Gold este recomandat a se aplica in concentratii cuprinse intre 0,01 si 0,15% in functie de culturi, volumul de solutie folosit si partenerii din amestec. Pentru culturile de camp doza uzuala este 0,1 l/ha in 100-200 l apa. Concentratiile de 0,15% se folosesc pentru amestecuril cu produse sistemice sau erbicide totale neselective.
Pentru amestecurile cu produse de contact se recomanda folosirea in concentratii cuprinse intre 0,01% si 0,1% in functie de culturi.
Marirea dozei de Silwet Gold sau cresterea volumului de apa nu imbunatateste acoperirea ci dimpotriva poate determina scurgerea solutiei de pe frunze.
Amestecul de mai multe produse pesticide si ingrasaminte foliare aditivat cu adjuvantul Silwet Gold poate provoca arsuri fitotoxice, verificati intotdeauna compatibilitatea produselor si efectuati un test de fitotoxicitate.
Producator | Chemtura Agro Solutions |
---|---|
Modalitate de ambalare | 100 ml |
Formulare | lichid |
Valabilitate (ani) | 4 |
Cultura | cartof, cereale, floarea soarelui, legume, plante ornamentale, pomi fructiferi, porumb, rapita, sfecla de zahar, vita de vie |
Substanta activa crestere | heptametiltrisiloxan |
Concentratie Substanta Activa | 840 g/litru |
Culturi bio | nepotrivite |
Tipuri Aplicare | pulverizare reziduala |
Tip de actiune | adjuvanti |
P261 | Evitaţi să inspirați praful/fumul/gazul/ceața/vaporii/spray-ul |
---|---|
P271 | A se utiliza numai în aer liber sau în spaţii bine ventilate |
P273 | Evitaţi dispersarea în mediu |
P304+P340 | ÎN CAZ DE INHALARE: transportaţi victima la aer liber şi menţineţi-o în stare de repaus, într-o poziţie confortabilă pentru respiraţie |
P312 | Sunaţi la un CENTRU DE INFORMARE TOXICOLOGICĂ sau un medic, dacă nu vă simţiţi bine |
P391 | Colectaţi scurgerile de produs |
P501 | Aruncaţi conţinutul/recipientul la … |
H332 | Nociv în caz de inhalare |
H411 | Toxic pentru mediul acvatic cu efecte pe termen lung. |
Te încurajăm să-ți exprimi opiniile pentru a îmbunătăți experiența tuturor utilizatorilor.
Am o părere
|
NOTĂ
BOTANIȘTII |
4,8
|
Da. Informarea extraordinara. Este ca un manual in care poti gasi raspunsuri la intrebarile pe care ai.
Eugenia I
Am tot respectul pentru profesionalismul cu care indrumati oamenii si ii ajutati in muncile agricole. Citesc cu atentie toate articolele dumneavoastra. Sunt foarte utile.
Graure S
Produse de calitate si eficiente, site simplu de navigat si informativ, servicii prompte - va multumesc
ARINA B
Foarte multumit de felul in care este operat si organizat site-ul; comunicarea cu operatorii este foarte buna; facilitate in livrarea informatiilor despre produse si aplicabilitate.
Neculai C
Va multumesc
Ieri am folosit pamintul recomandat de dvs la planta mea calathea, de 8 luni ma chinuiesc sa o tin in viata.
Am citit recomandarile pe site, l-am cumparat; astept sa vad rezultatele, va voi trimite rezulatatele cu planta mea drag.
Cu stima,
Lucia Brebenel
Lucia B
Sunteți cei mai buni experți!Oferiți informații prețioase despre îngrijirea plantelor si combaterea dăunătorilor ! Și foarte bine aprovizionați cu toate produsele.
Elvira D
Recomand tuturor sa foloseasca aplicatia botanistii.ro.Serviciile de consultanta si livrare
sunt excelente.Produsele ajung la timp, nu au data de fabricatie foarte veche, deci pot fi
folosite si anul urmator.
Daniel F
Profesionalism, promptitudine, eficienta,
amabilitate,bogatie de cunostinte , tot ce ti-ai putea dori in acest domeniu!
marcela c
Buna ziua,
La recomandarea domnului Nicusor Tudor, am comandat insecticidele Novadim & Nissorum si ingrasamantul pt lamai. Astept cu nerabdare rezultatele dar in ceea ce priveste suportul primit, sunt foarte multumita.
Ramona Zaharia
Ramona Z
Cred ca sunt cei mai buni raport calitate pret si fetele (personalul in general) sunt fff okay si rabdatoare
L.am recomandat si altora si am s.o fac si pe viitor
Multumim!!!
amalia p
|
Descarcă aplicația Botaniștii |
Susținem |
Informații Companie |
Copyright 2016-2025 PestControl Expert
|