Vezi 3 fire de răspunsuri
Vezi 3 fire de răspunsuri

N-AI GĂSIT RĂSPUNSUL PE CARE ÎL CĂUTAI?
Ca să nu-ți scape nimic, te putem anunța prin email când apare un răspuns nou.
ANUNȚĂ-MĂ

Te ținem la curent

Pe ce adresă de email dorești să te anunțăm când apare un răspuns nou?
Informația ta:

Imagine
Adaugă fotografii
Acestea ne ajută să identificăm mai ușor problema
Mărimea maximă a documentului este 20 Mocd.

Anulare

Discuții pe teme similare

• Ionut
    31 mai 2021
    Buna ziua! Am primit acum 1 luna de zile 2 plante de Yucca. Cand le am primit, erau in ghiveci fara orificii de aerisire. Le am facut mutarea in ghivece specifice dar tot nu reusesc sa le readuc la viata. Sunt pozitionate langa geam, soarele bate maxim 2 ore dimineata dupa care au parte de lumina naturala pe tot parcursul zilei. Udarea o fac o data la o saptamana o saptaman jumatate( pamantul se usuca destul de greu desi udarea nu este excesiva , aproximativ 400 ml de apa) Zilnic pulverizez apa peste ele , pentru umiditate ( nu o fac dimineata ca sa nu le arda lumina soarelui) Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi? Va mulumesc
    0
    2
    Voicu Diana
    24 mai 2021
    Buna ziua. Am cumparat o yucca acum trei luni si a inceput sa se usuce. Am incercat sa nu o ud foarte des ( la o saptamana/o saptamana jumatate), i-am administrat batoane fertilizante pentru plante cu frunze. Iar acum, vazand ca tot se usuca, am mutat si ghiveciul langa fereastra, banuind ca nu are suficienta lumina (livingul este destul de intunecat). Poate trebuie schimbata in alt ghiveci. Nu stiu care este motivul si cum as putea sa o salvez. Multumesc.
    0
    2
    Ana
    20 mai 2021
    Bună ziua! Am primit cadou acest palmier anul trecut, am citit pe el ce și cum se lucrează cu el, de o săptămână și ceva tot vad ca i se ofilesc frunzele, se usucă, pe unele apar niște pete imense parca ar arata ca praful dar nu este, ii șterg frunzele cu un șervețel ud mai mereu și tot pete Dinacestea apar, este pe moarte? Ce are?
    0
    1
    Dan Codres
    7 mai 2021
    Buna ziua . Au aparut astea pe Yaca si nu stiu ce sa fac, Cu ce pot sa dau ?
    0
    1
    Gina
    26 aprilie 2021
    Buna ziua, detin o planta yucca cu 2 tulpini de 1 an de zile. de 2 saptamani am observat sa tulpina mai mica nu mai arata bine. Am scos aceasta tulpina si am observat ca la baza ei sub primul strat al tulpinei formase mici viermisori albi. Care ar fi cauza? Nu am udat des planta, poate am udat prea mult odata. Credeti ca s-a extins si la a doua tulpina care observ ca arata foarte bine si constant are frunze noi? As avea o solutie pentru a preveni aparitia daunatorilor avuti de tulpina eliminata recent din ghiveci? Am in casa Amistar si Bioplantol daca ajuta. Multumesc
    0
    1
    Luna Cerasella
    16 aprilie 2021
    Mentionez ca yucca a avut paduchi. Am folosit un produs care a fost prea puternic si la cele 2 tulpini mi a omorat frunzele. Este asa de cateva luni, nimic schimbandu se. Ce trebuie sa fac sa ii revina din nou frunzele? Multumesc
    0
    1
    Gugila Mihaela
    1 aprilie 2021
    Am schimbat planta intr-un ghiveci mai mare in urma cu cateva saptamani si la un interval scurt de timp(cateva zile) am observat ca planta a inceput sa se aplece si frunzele de la baza se ofilesc. Mentionez ca era o planta foarte mare, cu 3 tulpini, pe care le-am pus fiecare intr-un ghiveci mare. Am scos fiecare tulpina, cu grija, fara sa ranesc radacinile(am pus planta intr-un vas cu apa pentru a putea indeparta pamantul vechi). Plantele sunt pe balconul inchis, unde temperatura este in jur de 18grade, lumina pe toata perioada zilei si sunt udate 1data pe saptamana. Pentru transplantare am folosit pamant Agro pentru palmieri, iar givecele au gauri pentru drenaj. Ce pot face sa nu pierd plantele?
    0
    1
    Palade Stella
    8 martie 2021
    Buna seara, acum o saptamana am cumpărat acest yucca si am vz ca sunt aceste frunze... Mi a zis ca la sf lunii mai cand e mai cald sa i schimb vasu si pamantul si cand se ingalbenesc frunzele sa le tai atat! Este normal sa fie asa frunzele? Acum il tin in casa ca i frig sa o pun in balcon Multumesc!!
    0
    14
    Georgiana
    10 martie 2021
    Am o problema din tulpina imi iasa un lichid maro si are un miros ciudat...care o fi cauza.Multumesc
    0
    10
    Andreea Cristea
    17 martie 2021
    Buna ziua, Acum 3-4 luni am prmit cele doua plante despre care am inteles ca sunt foarte usor de intretinut. Le-am pus putina apa o data pe luna. De vreo 3 saptamani au inceput sa se usucate frunzele din partea inferiorara si de asemenea, tulpina pare uscata, iar plantele par ca vor sa se aplece. Mentionez ca am incalzire in pardoseala, ceea ce nu stiu sigur daca ii poate afecta sau nu. Temperatura medie din camera in care se afla este de 20-23 grade. Sunt plasate la geam. Orice sfat este bine venit. Multumesc, Andreea
    0
    2