• Acest subiect are 5 răspunsuri, 1 voce și a fost actualizat ultima dată 2 august 2017 la 12:50 de Tom Botanistul.
Vezi 3 fire de răspunsuri
    • Adina Taf
      15 iunie 2017
      16 urează frunze verzi

      Tratament pentru basicarea frunzelor la ardei?

      Buna ziua,
      As dori sa stiu cu ce pot trata basicarea frunzelor la ardei. Multumesc.

      # 70264

      5 Răspunsuri

      Răspunde
    • Tom Botanistul
      16 iunie 2017

      Pentru combaterea basicarii frunzelor la ardei se pot efectua tratamente cu fungicide cum ar fi Melody Compact (Melody Compact 49 WG, 20 g), 20 grame dizolvate in 10 litri apa, sau Dithane (Dithane M 45, 20 g ), 20 grame dizolvate in 10 litri apa.

      # 70265
      0 urează frunze verzi
    • MARIA
      27 iunie 2017

      Cu ce sa tratez ardeii de ,,Piticirea tufelor” . Frunzele ardeiului CAPIA seama cu ce in fotografia expusa la VIROZE , boli ardei. Am tratat ulterior cu:Zeama bordeleza, Dithane , Actara si acum 7 zile Equation+Rovral(dupa ce au aparut semne de mana la rosii). Dupa aceste stropiri a plouat tot timpul la citeva ore sau a doua zi. Ce imi recomandati ? Multumesc

      # 70266
      1 urează frunze verzi
      • Tom Botanistul
        28 iunie 2017

        Daca intr-adevar ardeii arata la fel ca cei atacati de virusul ce duce la „Piticirea si indesirea tufelor de ardei” atunci nu exista metode de combatere a virusului. Exista cateva metode de prevenire, cum ar fi:
        rasadurile vor fi produse in spatii in care nu se cultiva alte solanacee (tomate, vinete, etc);
        se vor distruge plantele gazda (buruienile) din cultura si din jurul parcelei;
        cultura de ardei se va izola de alte culturi de solanacee (tomate, vinete, cartofi, etc.);
        se vor face tratamente periodice cu insecticide, pentru controlul insectelor daunatoare;
        eliminarea plantelor atacate din cultura;
        cultivarea de soiuri rezistente;
        Pentru a evita transmiterea viruslui, se efectueaza tratamente periodice cu insecticide cum ar fi Eforia 45 ZC (Eforia 45 ZC, 15 ml), 15 ml dizolvati in 10 litri apa sau Actara (Actara 25 WG, 1.5 g), 1.5 grame dizolvate in 10 litri apa.

        # 70270
        0 urează frunze verzi
    • Gabriel
      1 august 2017

      Am efectuat un tratament cu calypso la vinete si ardei pentru a combate afidele si gandacul de colorado. acum sunt pe rod si nu stiu cand pot recolta. care este timpul de asteptare dupa efectuarea tratamentului?

      # 70271
      0 urează frunze verzi
      • Tom Botanistul
        2 august 2017

        In cazul tratamentului cu Calypso (Calypso 480 SC, 1 litru) la legume, perioada de pauza pana la consum este de minim 14 zile.

        # 70272
        0 urează frunze verzi
Vezi 3 fire de răspunsuri

N-AI GĂSIT RĂSPUNSUL PE CARE ÎL CĂUTAI?
Ca să nu-ți scape nimic, te putem anunța prin e-mail și prin notificare (în aplicație) când apare un răspuns nou.
ANUNȚĂ-MĂ

Te ținem la curent

Pe ce adresă de email dorești să te anunțăm când apare un răspuns nou?
Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec
Mărimea maximă a documentului este 60 Mocd.

Anulare
×

Te ajutăm
să ai grijă de plantele tale

Dacă nu ai găsit încă soluții în articolele noastre sau în discuțiile precendete, începe o discuție nouă iar specialiștii noștri îți vor sări în ajutor.

Discuție nouă despre

ardei-cultivare-ingrijire
ÎNCEPE O DISCUȚIE DESPRE
Ardei

Mărimea maximă a documentului este 60 Mo.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec

Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.


Estimare livrare

Afișează variante
Înapoi