Vezi 1 fir de răspunsuri
    • Luiza
      1 februarie 2025
      2 urează frunze verzi

      Monstera, Frunzele se ingalbenesc, fara alte simptome

      Buna! Am si eu aceasta monstera, primita de 2 saptamani si nu stiu ce am gresit. Se afla in lumina, dar nu directa (se afla la geamul dinspre est, dar este la o distanta suficienta cred eu), o ud doar cand e nevoie. Singurele lucruri pe care inca nu le am facut, au fost sa i schimb pamantul si sa o feritilizez. Urma ca saptamana viitoare sa o replantez, dar imi e teama ca o sa se tot extinda. Mentionez ca nu am vazut alte semne care sa mi indice o anumită problema .

      # 272066

      1 Răspuns

      Răspunde
    • Tom BotanistulSPECIALIST
      3 februarie 2025

      Buna ziua! Pentru a va ajuta cu recomandari si sfaturi, va rugam sa ne oferiti mai multe detalii despre cresterea si ingrijirea plantei:
      1. Care sunt conditiile de mediu (lumina, temperatura, umiditate)?
      2. Care este sursa apei de udare si temperatura apei de udare?
      3. Substratul se usuca intre udari? Ghiveciul prezinta orificii de drenaj?
      Totodata, va rugam sa verificati cu atentie planta si sa ne comunicati daca observati si alte simptome de afectiune (depuneri, pulberi, decolorari, puf alb, panze fine pe partea inferioara si superioara a frunzelor etc.) sau daunatori. In cazul in care observati simptome de afectiune/daunatori, va rugam sa atasati fotografii clare si relevante cu acestea/acestia.

      # 272137
      0 urează frunze verzi
Vezi 1 fir de răspunsuri

N-AI GĂSIT RĂSPUNSUL PE CARE ÎL CĂUTAI?
Ca să nu-ți scape nimic, te putem anunța prin e-mail și prin notificare (în aplicație) când apare un răspuns nou.
ANUNȚĂ-MĂ

Te ținem la curent

Pe ce adresă de email dorești să te anunțăm când apare un răspuns nou?
Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec
Mărimea maximă a documentului este 60 Mocd.

Alege planta sau dăunătorul
pentru a putea posta sau căuta în comunitate
Caută
Mar
thuja-sfaturi-ingrijire
Tuia
Cactusi
Pachira
Palmieri
Citrice
Orhidee
Leandru
Codiaeum
Camellia
daunatori-igiena-publica
Daunatori Pest Control
Medinilla
ingrijire-plante-ornamentale-de-exterior
Plante Ornamentale de Exterior
Dracaena
Yucca
Bonsai
Ficus
magnolia-sfaturi-ingrijire
Magnolia
scapa-de-sobolani
Sobolani
maslinul-sfaturi-ingrijire-si-cultivare
Maslin
Filtrează
Alfabetic

Sortare

Discuție nouă despre

Despre Monstera
în Comunitatea Botanistii poți să:
creion

Modifică

desen discutie 2 oameni

citești și participi la 140 discuții despre Monstera

Scrii o postare nouă:
Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.

Mărimea maximă a documentului este 60 Mo.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec


Estimare livrare

Afișează puncte
Înapoi