Am un maslin care dupa transplantare, desi am folosit sol special si am achizitionat si ingrasamant de pe siteul dumneavoastra special pt maslin, i au cazut aproape toate frunzele. Are ramurele noi insa observ ca incet incet si acelea se usuca. El sta in balcon la lumina. Ce as mai putea face? Multumesc!
Buna ziua! Caderea frunzelor poate fi o reactie la stresul fiziologic cauzat de transplantarea maslinului in perioada de crestere activa. De moment, in aceasta perioada delicata post-transplantare, este indicat sa se aplice un ingrasamnat natural care contribuie la imbunatatirea calitatii substratului, sprijina dezvoltarea radacinilor si mareste rezistenta plantei la factorii de stres, precum AMN BonaVita, 500 ml. Acesta se va aplica de 3-4 ori, conform informatiilor de pe eticheta si apoi se poate relua administrarea ingrasamnatului special pentru maslini Plante Mediteraneene Wuxal, 250 ml.
In continuare, se recomanda mentinerea constanta a conditiilor de mediu din spatiul respectiv si respectarea cerintelor de ingrijire specifice maslinului, detaliate si in articolul nostru: Maslin, informatii si sfaturi de ingrijire. Avand in vedere starea actuala a maslinului si cele mentionate, nu se poate preciza cu exactitate evolutia acestuia pe viitor.
Pe ce adresă de email dorești să te anunțăm când apare un răspuns nou?În momentul în care apare un răspuns nou despre acest subiect, îți vom trimite o notificare prin email.
✕
Filtrează
Alfabetic
Sortare
Discuție nouă
Despre Maslin
Întreabă-mă orice, de la sfaturi simple de udare și fertilizare până la soluții pentru combaterea dăunătorilor. 🌱🐞