Vezi 2 fire de răspunsuri
    • Teodora
      15 martie 2023
      3 urează frunze verzi

      mandarin – caderea florilor si a fructelor dupa achizitionare

      Buna ziua! Am acest mandarin de o luna, la inceput avea o coroana bogata. Dupa cateva saptamani a inflorit (avea boboci cand a fost achizitionat), dar dupa i-au cazut si starea i s-a degradat. Acum ii cad frunze si fructe din ce in ce mai multe. Cum trebuie sa procedez ca sa isi revina? (de mentionat ca l-am udat o data pe saptamana, sta langa fereastra cu o temperatura medie de 23-24°C si i-am pus ingrasaminte pentru citrice; am mai deschis geamul langa el si este pozitionat in partea vestica a casei, intr-o camera mai intunecoasa).

      # 157010

      5 Răspunsuri

      Răspunde
    • Vlad
      15 martie 2023

      Din experienta mea, mandarinul se comporta normal la schimbarea factorilor de mediu. In primul rand, este greu sa reproducem in casa, conditiile de mediu de care ar avea nevoie citricele precum lumina și soare, mai mult de 12 ore pe zi, caldura 30-35 grade si umiditate de peste 70%. Deci, deteriorarea este normala iar faptul ca unele flori s-au deschis, se datoreaza unei inertii de reactie pe care o au plantele. Cred ca deprecierea va continua pana cand planta se va reechilibra, dar va sugerez sa diminuati si udarea pentru a evita putrezirea radacinilor. Scopul este sa creati cat mai multe conditii necesare dezvoltarii mandarinului astfel incat el sa isi revina; sa nu uitati de intarzierea la reactie, adica va dura pana cand se va imbunatati starea plantei.

      # 157013
      2 urează frunze verzi
      • Teodora
        15 martie 2023

        Va multumesc mult!

        # 157014
        0 urează frunze verzi
      • Teodora
        15 martie 2023

        Va multumesc mult!
        O lampa il poate ajuta pentru perioada necesara de lumina?

        # 157016
        0 urează frunze verzi
    • Vlad
      15 martie 2023

      Da, ar putea ajuta o lampa HID, speciala pentru plante, dar stiu ca este dificil de gasit. Nu va fi suficient doar becul, ci si aparatura aferenta, similar cu lampile de iluminat public. Este important ca fluxul luminos sa fie peste 80.000 de lumeni.

      # 157017
      1 urează frunze verzi
      • Teodora
        15 martie 2023

        Multumesc pentru ajutor! O sa incerc sa suplinesc deficitul de lumina cu ce am prin casa (mai multe lampi dupa ce se insereaza).
        Sper sa isi revina cat mai repede!

        # 157018
        0 urează frunze verzi
Vezi 2 fire de răspunsuri

N-AI GĂSIT RĂSPUNSUL PE CARE ÎL CĂUTAI?
Ca să nu-ți scape nimic, te putem anunța prin e-mail și prin notificare (în aplicație) când apare un răspuns nou.
ANUNȚĂ-MĂ

Te ținem la curent

Pe ce adresă de email dorești să te anunțăm când apare un răspuns nou?
Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec
Mărimea maximă a documentului este 60 Mocd.

Anulare
×

Te ajutăm
să ai grijă de plantele tale

Dacă nu ai găsit încă soluții în articolele noastre sau în discuțiile precendete, începe o discuție nouă iar specialiștii noștri îți vor sări în ajutor.

Discuție nouă despre

ÎNCEPE O DISCUȚIE DESPRE
Citrice

Mărimea maximă a documentului este 60 Mo.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec

Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.


Estimare livrare

Afișează variante
Înapoi