Vezi 1 fir de răspunsuri
    • Andreea Nicolcescu
      12 martie 2023
      3 urează frunze verzi

      Cires columnar de 6 ani – nu a inflorit niciodata

      Bună ziua
      Cireșul meu columnar de 6 ani n a inflorit niciodată. Cireșul nu a fost tratat pana acum. Este plantat pe un teren însorit dar solul este argilos.
      Mulțumesc.

      # 156550

      1 Răspuns

      Răspunde
    • Ralu
      12 martie 2023

      Bună, eu zic ca daca cireșul dezvoltă frunze normale pe parcursul anului însă nu înflorește, trebuie sa aveti in vedere sa faceti taieri specifice coroanei de tip columnar și o fertilizare adecvată pentru fructificare. Dar este posibil ca problema sa fie si in sol, daca vedeti ca tot nu se dezvolta. Din ce stiu eu, solul argilos nu lasa apa sa dreneze si radacinile vor putrezi. Invers, este seceta iar argila are tendita de a se strange in jurul radacinilor si de a le sufoca. Asa ca ati putea sa adaugaati compost in sol pentru a-l imbunatati. Deci cam acestea as zice ca trebuie facute, taiere cu specific columnar si ameliorarea solului. Recomand sa va documentati si din articolele din site.

      # 156554
      2 urează frunze verzi
Vezi 1 fir de răspunsuri

N-AI GĂSIT RĂSPUNSUL PE CARE ÎL CĂUTAI?
Ca să nu-ți scape nimic, te putem anunța prin e-mail și prin notificare (în aplicație) când apare un răspuns nou.
ANUNȚĂ-MĂ

Te ținem la curent

Pe ce adresă de email dorești să te anunțăm când apare un răspuns nou?
Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec
Mărimea maximă a documentului este 60 Mocd.

Anulare
×

Te ajutăm
să ai grijă de plantele tale

Dacă nu ai găsit încă soluții în articolele noastre sau în discuțiile precendete, începe o discuție nouă iar specialiștii noștri îți vor sări în ajutor.

Discuție nouă despre

ÎNCEPE O DISCUȚIE DESPRE
Cires

Mărimea maximă a documentului este 60 Mo.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec

Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.


Estimare livrare

Afișează variante
Înapoi