Vezi 1 fir de răspunsuri
    • Marcela
      19 septembrie 2023
      2 urează frunze verzi

      Arbori si arbusti coniferi, Leylandii, uscarea varfurilor, plantate recent

      Bun seara. Am plantat Leylandii acum 2 săptămâni și zilele trecute am observat ca vârfurile încep sa se usuce ca în imaginea atașată. Ni s-a spus ca am pus prea mult îngrășământ și i-a ars. Ce este de făcut? Mai pot fi salvați? Mulțumesc

      #185243

      1 Răspuns

      Răspunde
    • Tom BotanistulSPECIALIST
      19 septembrie 2023

      Buna ziua. Deprecierea usoara poate avea la baza numerosi factori biotici si abiotici, dintre care se aminteste stresul suferit la plantare si la schimbarea brusca a conditiilor de mediu, caracteristicile solului nepotrivite, ranirea unor portiuni din radacina, umiditatea neadecvata a solului, expunerea la vant, plantarea in perioada de vegetatie (in general, plantarea se face in perioada de repaus) etc., in functie de caz.
      In cazul de fata, se poate aplica un ingrasamant ca AMN BonaVita, 500 ml sau Stimulator Inradacinare Manna Wurzelforte, 1 litru cu rol de inradacinare ce ajuta si la imbunatatirea fertilitatii, texturii si structurii solului, crescand totodata rezistenta plantelor la stres fiziologic. Avand in vedere cele mentionate mai sus, nu se poate preciza evolutia plantei, iar succesul plantarii se va observa de la inceputul primaverii, la inceputul perioadei de vegetatie.

      #185269
      0 urează frunze verzi
Vezi 1 fir de răspunsuri

N-AI GĂSIT RĂSPUNSUL PE CARE ÎL CĂUTAI?
Ca să nu-ți scape nimic, te putem anunța prin e-mail și prin notificare (în aplicație) când apare un răspuns nou.
ANUNȚĂ-MĂ

Te ținem la curent

Pe ce adresă de email dorești să te anunțăm când apare un răspuns nou?
Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec
Mărimea maximă a documentului este 60 Mocd.

×

Te ajutăm
să ai grijă de plantele tale

Dacă nu ai găsit încă soluții în articolele noastre sau în discuțiile precendete, începe o discuție nouă iar specialiștii noștri îți vor sări în ajutor.

Discuție nouă despre

conifere-sfaturi-ingrijire
Decorative de exterior
Arbori si arbusti coniferi

Informația ta:

Numele tău trebuie să conțină maxim 30 de caractere. Dacă dorești să transmiți detaliile problemei cu care te confrunți, te rugăm să completezi celelalte câmpuri.

Mărimea maximă a documentului este 60 Mo.

Adaugă
Ajută dacă atașezi câteva Imagini sau Clipuri maximum 15 sec


Estimare livrare

Afișează variante
Înapoi