Capsun – Program de tratamente
Publicat pe: 24 ianuarie 2014 Modificat pe: 14 martie 2025

Individ din populația generală fără instruire în domeniul pesticidelor, care utilizează la scară redusă un pesticid agricol, în mediul său privat, delimitat la locuință și anexele acesteia (inclusiv grădina, livada, solarul etc.), în condiții de expunere care pot fi controlate.
Persoane care utilizează biocide, respectiv produse de dezinfecție, deratizare și dezinsecție, în timpul activităților profesionale, inclusiv operatori, tehnicieni, angajatori și angajați independenți din diferite sectoare.
Persoane care dețin certificate de absolvire pentru efectuarea tratamentelor de dezinfecție, deratizare și dezinsecție, conform art. 1 alin. (3) lit. 1. f) din anexa la Ordinul ministrului sănătății și al ministrului educației nr. 2.209/4.469/2022 privind aprobarea Metodologiei pentru organizarea și certificarea instruirii profesionale a personalului privind însușirea noțiunilor fundamentale de igienă.
1Aparitia primelor frunze
Boli
fainare
Comandă produsele recomandate
antracnoza
Comandă produsele recomandate
alternarioza
Comandă produsele recomandate
patarea alba
Comandă produsele recomandate
Daunatori
acarieni
Comandă produsele recomandate
musca miniera
Comandă produsele recomandate
tripsul californian
Comandă produsele recomandate
2Inaltarea inflorescentelor
Boli
patarea alba
Comandă produsele recomandate
putregai cenusiu
Comandă produsele recomandate
Daunatori
gargarita florilor
Comandă produsele recomandate
omizi
Comandă produsele recomandate
afide
Comandă produsele recomandate
musculita alba de sera
Comandă produsele recomandate
acarieni
Comandă produsele recomandate
3Buton alb – primele flori deschise
Boli
antracnoza
Comandă produsele recomandate
fainare
Comandă produsele recomandate
patarea alba
Comandă produsele recomandate
Daunatori
afide
Comandă produsele recomandate
acarieni
Comandă produsele recomandate
4Inceputul scuturarii petalelor
Boli
putregai cenusiu
Comandă produsele recomandate
fainare
Comandă produsele recomandate
Daunatori
omizi
Comandă produsele recomandate
musca miniera
Comandă produsele recomandate
acarieni
Comandă produsele recomandate
buha legumelor
Comandă produsele recomandate
5Intrarea in parga a fructelor
Boli
putregaiul cenusiu
Comandă produsele recomandate
6Dupa recoltarea fructelor
Boli
patarea alba
Comandă produsele recomandate
putregaiul cenusiu
Comandă produsele recomandate
Nr. tr. | Fenofaza/momentul aplicarii | Boli/daunatori | Produse recomandate pentru protectia plantelor | Doza/ha | Timp de pauza (zile) |
1 | Aparitia primelor frunze | fainare, antracnoza, alternarioza, patarea alba | Cidely Top (10 ml/10 L apa/100 mp) | 1 L/ha | 3 |
acarieni, musca miniera, tripsul californian | Vertimec 1.8 EC (10 ml/10 L apa/100 mp) | 1 L/ha | 3 | ||
2 | Inaltarea inflorescentelor | patarea alba, putregaiul cenusiu | AMN Promot (100 g/100 L apa/100 mp) | – | 0 |
gargarita florilor, omida | Benevia (10 ml/ 5 L apa/100 mp) | 0,75 L/ha | 1 | ||
afide, musculita alba de sera, acarieni | Movento 100 SC (10 ml/10 L apa/100 mp) | 1 L/ha | – | ||
3 | Buton alb – primele flori deschise | antracnoza, fainare, patarea alba | Ortiva Top (10 ml/10 L apa/100 mp) | 1 L/ha | 3 |
afide | Mavrik 2 F (5 ml/10 L apa/100 mp) | 0,5 L/ha | 14 | ||
acarieni | Sanmite 10 SC (15 ml/10 L apa/100 mp) | 1,5 L/ha | 3 | ||
4 | Inceputul scuturarii petalelor | putregai cenusiu | Signum (15 g/8 L apa/83 mp) | 1,8 kg/ha | 3 |
fainare | Topas 100 EC (5 ml/10 L apa/100 mp) | 0,5 L/ha | 3 | ||
omizi, musca miniera, paianjenul comun, acarianul ciclamei, omida fructelor, buha legumelor | Voliam Targo (6-8 ml/10 L apa/100 mp) | 0,6-0,8 L/ha | 3 | ||
5 | Intrarea in parga a fructelor | putregai cenusiu | Switch 62.5 WG (10 g/10 L apa/100 mp) | 1 kg/ha | 2 |
6 | Dupa recoltarea fructelor | patarea alba, putregaiul cenusiu | AMN Promot (100 g/100 L apa/100 mp) | – | 0 |
Recomandari de aplicare a tratamentelor
- Se recomanda aplicarea alternanta a produselor cu substante active diferite, pentru evitarea aparitiei rezistentei agentilor patogeni la pesticidele aplicate.
- Intervalul de timp dintre tratamente poate varia, in functie de presiunea de infectie.
- In cazul solurilor infestate cu limacsi, se poate utiliza Gel Bio Plantella prin aplicare la sol.
- Monitorizarea aparitiei tripsilor, afidelor si a musculitei albe de sera se realizeaza cu ajutorul capcanelor adezive.
Comandă produsele recomandate
- In cazul utilizarii mai multor produse in vederea efectuarii unui tratament, se va testa in prealabil compatibilitatea acestora la amestecare. Solutia obtinuta in urma dizolvarii in apa a produselor compatibile nu trebuie sa prezinte urme de precipitare, coagulare sau spuma persistenta. Dupa caz, se prepara o cantitate redusa de solutie si se testeaza compatibilitatea amestecului pe o suprafata redusa din cultura, pentru a observa efectul tratamentului pe plante (daca apar simptome nedorite, fitotoxicitate).
- Incepand cu stadiul de crestere al fructelor, se va acorda atentie respectarii timpului de pauza (numarul de zile ce trebuie sa treaca de la aplicarea ultimului tratament pana la recoltarea fructelor, in vederea consumului), in functie de fiecare produs aplicat.
- La efectuarea tratamentelor foliare, se recomanda utilizarea unui adjuvant, ce faciliteaza patrunderea solutiei in frunze si imbunatateste eficienta tratamentului aplicat.
Comandă produsele recomandate
Discuție nouă
-
Discuții pe teme similare
1 urează frunze verziTuia, Tuia leylandi ,UscareBuna ziua.Am.plantat acesti tuia leylandi in toamna anului trecut.Pana acum au dus-o bine dar de cand s-a incalzit au inceput sa se moleseasca.Le-am aplicat tratament acum 3 saptamani dar parca... mai multFii primul care adaugă un răspunsFrunze verzi54 urează frunze verziSuntem Botaniștii, toți cei care iubim plantele!Botaniștii este resursa completă pentru pasionații de plante, oferindu-ți sprijin în mod constant. Cum să beneficiezi de reduceri? Vreau reduceri ➟ Ca să fim siguri că-i răsplătim pe botaniștii adevărați,... mai multFrunze verzi98 urează frunze verziSolutia ecologica impotriva afidelorButterfly Guard, set 10 bucati te scapa fara dificultate de musculita alba, afidele inaripate sau musculite negre (Fungus gnats); Capcana Adeziva Insecte Interior si Gradina Farbpapier optiunea 3-in-1 pentru capturarea... mai multFrunze verzi1 urează frunze verziBuxus, Frunze uscate după iarnăDupă perioada de iarnă, câteva dintre tufele de buxus plantate anul trecut au rămas afectate, cel mai probabil din cauza omizilor. Pentru aceste probleme, încă din toamnă, tratamentul aplicat a... mai multFii primul care adaugă un răspunsFrunze verzi7 urează frunze verziCultiva sanatate – Descopera beneficiile cultivarii plantelor medicinaleStiai ca poti cultiva in gradina sau chiar in casa plante medicinale extraordinare, care ofera multiple beneficii pentru sanatate? 🌱 Maghiran, 1 g (Origanum majorana) – renumit pentru... mai multFrunze verzi4 urează frunze verziReguli pentru transplantarea sau replantarea plantelor in ghivece1. Alegerea momentului potrivit ⏳ Este recomandat ca transplantarea sa se realizeze primavara sau toamna devreme, cand plantele sunt in perioada de crestere activa. 2. Pregatirea plantei pentru... mai multFrunze verzi
Vrei să afli și mai multe?
Dacă dorești, poți să începi o discuție despre problema cu care te confrunți.